Nowy „cudowny” lek firmy Merck na Covid w eksperymentach wywoływał mutacje rakowe.

Nowy „cudowny” lek firmy Merck na Covid w eksperymentach wywoływał mutacje rakowe.Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Północnej Karoliny (UNC) wykazały, że nowy lek firmy Merck, Molnpirawir, przeciw Covid-19, powoduje raka.

 

Tak zwany „cudowny” lek, o którym pisaliśmy, który jest tak naprawdę tylko kopią iwermektyny, został podany do komórek chomika na 32 dni. W tym czasie odkryto, że lek indukuje mutacje w DNA.

 

Autorzy badania napisali, że obserwowane mutacje mogą „przyczyniać się do rozwoju raka lub powodować wady wrodzone u rozwijającego się płodu lub poprzez włączenie do komórek nasienia”.

 

Twierdzi się, że molnupirawir atakuje tylko dzielące się komórki, które są stosunkowo rzadkie u dorosłych. Mimo to lek powoduje mutacje i uszkodzenia DNA, które sugerują, że może powodować guzy i raka.

 

 

 

 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła również, że molnupirawir negatywnie wpływa na męską płodność.

 

New York Times poinformował, że doradcy FDA ostrzegali, że „mężczyźni, którzy chcą zostać ojcami” nie powinni brać molnupirawiru, ponieważ pełna gama zagrożeń „pozostaje słabo poznana”.

 

Własne wewnętrzne badania firmy Merck nie wykazały oczywiście żadnych zagrożeń. Firma twierdzi, że molnupirawir jest całkowicie bezpieczny i skuteczny, w tym przeciwko wariantowi chińskiej grypy „Omicron” (anagram Moronic czyli Debil).

 

The Times powtórzył twierdzenia firmy Merck dotyczące molnupirawiru, sugerując, że „oczekuje się, że będzie działać przeciwko Omicronowi”, cokolwiek to ma znaczyć.

 

Jednak naukowcy i regulatorzy w Europie nie są co do tego przekonani. Mówią, że molnupirawir jest znacznie mniej skuteczny niż inne dostępne już terapie.

 

„Nie sądzę, aby ktokolwiek wiedział, co ta dawka oznacza pod względem wpływu na ludzi” powiedział dr Ronald Swanstrom, badacz HIV z UNC, który pomógł prowadzić badania nad komórkami chomików. „Mam nadzieję, że to trywialne, ale chyba nikt tego nie wie”.

 

 

 

 

Zdaniem dr Swanstroma w kościach dorosłych i wyściółce jelita jest wystarczająco dużo dzielących się komórek, aby „wywoływać obawy” związane ze stosowaniem molnupirawiru. Mężczyźni również nieustannie produkują dzielące się plemniki, które mogą przenosić potencjalne mutacje po stosowania leku.

 

Kobiety w ciąży i karmiące piersią zdecydowanie nie powinny przyjmować molnupirawiru, ponieważ ryzyko dla nich jest prawdopodobnie największe. Dlatego firma Merck wykluczyła je ze swoich badań klinicznych.

 

Rozwój człowieka w macicy to absolutnie zdumiewająca sekwencja wydarzeń”, mówi dr John Mellors, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Pittsburgh Medical Center. „Jak zaczynasz przy tym majstrować w jakikolwiek sposób, to może skończyć się katastrofą”.

 

Własne badania firmy Merck z udziałem ciężarnych szczurów wykazały, że molnupirawir powoduje nieprawidłowości rozwojowe, a nawet śmierć płodu. Z tego powodu brytyjskie władze ds. zdrowia stwierdziły, że leku nie należy podawać kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

 

 

Link do oryginalnego artykułu: LINK