UE przedłuża bezcłowy handel z Ukrainą o kolejny rok!

Parlament Europejski 23 kwietnia zatwierdził przedłużenie bezcłowego handlu UE z Ukrainą o kolejny rok.

Ograniczenia dotyczyć będą tylko niektórych importowanych produktów, z wyjątkiem pszenicy i wielu innych artykułów.

Dzięki temu rozwiązaniu, do 5 czerwca 2025 roku, „towary rolne” z Ukrainy będą mogły wjeżdżać na teren Unii Europejskiej bez nakładania ceł. Głosujący europosłowie poparli tę decyzję większością 428 głosów za, podczas gdy 131 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Mimo to, import zbóż z Ukrainy może ulec zmniejszeniu. Nowe przepisy umożliwiają Komisji Europejskiej podejmowanie szybkich działań w przypadku znaczących zakłóceń na rynku unijnym lub rynkach krajów UE z powodu importu z Ukrainy.

Dodatkowo, wprowadzono „hamulec bezpieczeństwa” (kwoty importowe) dla wybranych produktów rolnych, takich jak drobi, jaja, cukier, owies, kukurydza, kasza i miód. Jeśli import tych artykułów przekroczy średnią wielkość zarejestrowaną w drugiej połowie 2022 roku oraz w całym roku 2023 i 2024, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł.

Warto zaznaczyć, że limity importowe nie obejmują pszenicy ani jęczmienia, mimo starań Polski o ich uwzględnienie na tej liście.

„Przedłużenie środków wsparcia handlu potwierdza solidarność UE z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Głosowanie to jednocześnie wzmocni odporność gospodarczą Ukrainy i ochroni interesy europejskich rolników. Dotrzymamy słowa – będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa militarnego i przystąpienia do UE i NATO” – powiedziała europosłanka Sandra Kalniete (EPL), sprawozdawczyni projektu.