Czy „całkowita” blokada Gazy jest zbiorową karą wobec Palestyńczyków?

Izrael ogłosił całkowite oblężenie Strefy Gazy dwa dni po atakach bojowników z grupy Hamas na terytorium Izraela, w wyniku których zginęło co najmniej 800 osób, a dziesiątki zostały schwytane.

„Izolujemy Gaze w pełni… Brak prądu, brak jedzenia, brak wody, brak gazu – wszystko jest zamknięte” – powiedział wideo Izraelski Minister Obrony Yoav Gallant w poniedziałek, uzasadniając tę decyzję słowami, że Palestyńczycy to „bestialscy ludzie”.

W wyniku izraelskich ataków, które skierowane były przeciwko budynkom mieszkalnym i biurowym na tym obszarze zamieszkałym przez 2,3 miliona ludzi, zginęło ponad 500 Palestyńczyków, a blisko 3 000 zostało rannych.

Decyzję o odcięciu dostaw prądu, wody i paliwa do Gazy, która była już oblężona przez Izrael przez 16 lat, skrytykowała Organizacja Narodów Zjednoczonych jako zbiorową karę.

Rosną obawy przed inwazją na terytorium Gazy po tym, jak izraelski premier Benjamin Netanyahu oznajmił, że jego kraj jest „w stanie wojny” po najgorszych atakach od dziesięcioleci. Intensywne bombardowania w Gazie Ponad 100 000 Palestyńczyków w Gazie zostało przesiedlonych, a tysiące szuka schronienia w szkołach ONZ, w miarę nasilania się izraelskich ataków, które zmuszają Palestyńczyków do opuszczenia swoich domów.

Budynki, meczety i biura były celem ataków, na które Netanyahu obiecał „potężną zemstę” za śmiertelne ataki, które wstrząsnęły Izraelem.

Foto:AlJazeera.com

Wzruszające zdjęcia zza kulis w Gazie ujrzały światło dzienne, kiedy 19 członków jednej rodziny zginęło podczas ataku powietrznego w niedzielę na ich mieszkalny budynek. Ponad 60 procent populacji Gazy to uchodźcy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, obecnie na terenie Izraela.

Czy Gaze nie jest już objęta blokadą? Izrael utrzymuje blokadę lądową, morską i powietrzną na obszarze Gazy od 2007 roku, czyli od roku po tym, jak Hamas został wybrany demokratycznie na władzę. Głosowanie odbyło się niemal dwa lata po wycofaniu się izraelskich wojsk i osadników z tego obszaru. Blokada daje Izraelowi kontrolę nad granicami Gazy, a Egipt wdrożył kontrolę nad zachodnią granicą. Izrael twierdzi, że zablokował granice, aby chronić swoich obywateli przed Hamasem, ale działania te naruszają Konwencje Genewskie i są od dawna uważane za nielegalne przez grupy, w tym Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Zasada zbiorowej kary jest jasno zakazana przez międzynarodowe prawo humanitarne, jak wynika z artykułu 33 Czwartej Konwencji Genewskiej. „Nie ma zgody na wyjątki” – stwierdził Michael Lynk, specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka na okupowanych terytoriach palestyńskich, w swoim raporcie z 2020 roku.

Raport dalej stwierdza: „Polityka Izraela stosowania zbiorowej kary wobec Gazy” spowodowała „zupełnie załamaną gospodarkę, zniszczoną infrastrukturę i ledwie funkcjonujący system usług społecznych”.

„Celem zamknięcia Gazy przez Izrael miało być powstrzymanie Hamasu i zapewnienie bezpieczeństwa Izraela, ale rzeczywisty wpływ blokady polegał na zniszczeniu gospodarki Gazy, powodując nieopisane cierpienia jej dwóch milionów mieszkańców”.

Czy to pierwszy raz, kiedy Izrael stosuje zbiorową karę wobec Gazy? Izrael był wcześniej oskarżany o stosowanie zbiorowej kary i tworzenie kryzysu humanitarnego w Gazie. To strategia często stosowana przez Izrael w kontekście Palestyńczyków, efektywnie karząca tłumy za działania jednostek.

Lynk jednak stwierdził: „Mogą być ukarani tylko winni swoich czynów, i to po sprawiedliwym procesie. Niewinni nie mogą być nigdy ukarani za czyny innych”. Jakie formy zbiorowej kary w przeszłości stosował Izrael? Oprócz kontroli granic, Izrael niszczył domy, wprowadzał godziny policyjne, tworzył punkty kontrolne na drogach, konfiskował własność prywatną, niszczył ziemię uprawną i systemy wodociągowe.

Skutki 16-letniej blokady to bezrobocie wynoszące ponad 45 procent, jedno z najwyższych na świecie. W 2023 roku według ONZ dostęp do prądu w Gazie był możliwy zaledwie przez 13 godzin dziennie. Palestyńczycy w Gazie mają również słaby dostęp do czystej wody i brak działających lotnisk.