Pożar hali handlowej w Warszawie: Intensywne działania straży pożarnej i apel o bezpieczeństwo

W niedzielę, 12 maja 2024 r., nad ranem doszło do poważnego pożaru hali handlowej przy ul. Marywilskiej 44 w Warszawie.

Pożar objął ponad 80% powierzchni budynku o wymiarach 250 x 250 metrów, co skutkowało zaangażowaniem dużej liczby sił i środków straży pożarnej.

Na miejscu akcji działa 58 pojazdów oraz około 180 strażaków, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego (SGRChem). Komendant Główny PSP, nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, wraz z grupą operacyjną, komendantem wojewódzkim i miejskim PSP, nadzoruje prowadzone działania ratownicze.

Zgodnie z komunikatem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, mieszkańcy zostali poinformowani o pożarze, zalecając im unikanie zbliżania się do miejsca zdarzenia oraz pozostanie w domach i zamknięcie okien. Alert został wysłany na teren Warszawy oraz powiatów: warszawskiego zachodniego, legionowskiego i nowodworskiego.

Pożar został zlokalizowany, jednak trwa proces dogaszania, który może potrwać kilka nawet kilkanaście godzin. Podczas briefingu prasowego Komendant Główny PSP przekazał, że w kulminacyjnym momencie działania ratownicze angażowały 79 pojazdów i ponad 240 strażaków PSP i OSP, w tym podchorążowych z Akademii Pożarniczej.

W zdarzeniu nie odnotowano osób poszkodowanych, co stanowi pozytywny aspekt tej sytuacji. Działania straży pożarnej są intensywne, a ich celem jest opanowanie pożaru i minimalizacja szkód.

Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz przestrzeganie zaleceń służb ratowniczych. Trwające działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz zminimalizowanie ewentualnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi.