Polacy ocenili prestiż zawodów: Strażacy i ratownicy medyczni znów na szczycie!

Już po raz czwarty Polacy wystawili oceny przedstawicielom różnych profesji w ramach Rankingu Prestiżu Zawodów i Specjalności.

Tegoroczna edycja przyniosła kilka ciekawych zmian, m.in. powrót na podium zawodu lekarza, spadek prestiżu rolników i debiut prezenterów telewizyjnych i taksówkarzy.

Strażacy i ratownicy medyczni po raz kolejny okazali się najbardziej poważanymi zawodami w Polsce. Obie profesje od lat zajmują czołowe miejsca w rankingu, co świadczy o ogromnym zaufaniu i uznaniu społecznym dla osób ratujących życie i niosących pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Na trzecim miejscu podium uplasował się lekarz, który wyprzedził pielęgniarkę. Warto jednak zaznaczyć, że różnica między tymi dwoma zawodami jest minimalna.

Wśród zawodów, które zanotowały największy spadek prestiżu w tym roku, znalazły się m.in.:

  • Rolnik indywidualny: Jeszcze w 2021 roku rolnicy zamykali Top 10 rankingu, a teraz znajdują się na granicy trzeciej dziesiątki. Spadek ten może być związany z trwającymi od miesięcy protestami rolników oraz negatywnym wizerunkiem tej profesji w mediach.
  • Informatyk i analityk systemów komputerowych: Po dwóch latach dobrej passy, informatycy opuszczają pierwszą dziesiątkę rankingu. Może to wynikać ze zmieniających się warunków rynkowych i postępującej automatyzacji zadań.
  • Księgowy: Zawód ten odnotowuje spadek prestiżu od kilku lat. W tym roku księgowi spadli o kolejne 2 pozycje.

Debiutantami w rankingu byli prezenterzy telewizyjni i taksówkarze. Obie profesje uplasowały się w trzeciej i czwartej dziesiątce.

 

Ranking Prestiżu Zawodów i Specjalności to cenne źródło informacji o postrzeganiu różnych profesji przez polskie społeczeństwo. Badanie pozwala na identyfikację trendów i zmian zachodzących na rynku pracy, a także na lepsze zrozumienie oczekiwań społecznych wobec poszczególnych zawodów.

Polacy ocenili prestiż zawodów: Strażacy i ratownicy medyczni znów na szczycie!

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24.04.24 techniką CAWI przez instytut badawczy SW Research na reprezentatywnej próbie 1011 Polaków w wieku 16-80 lat

Źródło:SW Research