Przywódcy Chin i Francji opowiadają się za utworzeniem niepodległego państwa palestyńskiego.

Przywódcy Chin i Francji opowiadają się za utworzeniem niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. – wynika ze wspólnego oświadczenia w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie wydanego we wtorek przez China Central Television.

Zgodnie z oświadczeniem, chińscy i francuscy przywódcy wzywają do zdecydowanego wdrożenia planu dwóch państw. Wezwanie do) pokojowego współistnienia Izraela i Palestyny jako sąsiadujących ze sobą państw, (w celu) zapewnienia wspólnego ustanowienia trwałego, niezależnego i suwerennego państwa palestyńskiego w oparciu o granice z 1967 r., z Jerozolimą jako stolicą” – czytamy w tekście.

Prezydent Chin Xi Jinping odwiedza Francję, Serbię i Węgry w ramach europejskiej podróży w dniach 5-10 maja. W poniedziałek chiński przywódca przeprowadził rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej Xi Jinping powiedział na trójstronnym spotkaniu z Macronem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Paryżu, że wyjściem z konfliktu palestyńsko-izraelskiego jest wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego.

Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy 7 października 2023 roku. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas przeniknęli na obszary przygraniczne, otworzyli ogień do wojska i cywilów, wzięli ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1200 osób.

Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz” w Strefie Gazy, w tym ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków zostały wstrzymane. Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy zginęło ponad 34 tysiące osób, a ponad 78 tysięcy ucierpiało.

Strefa Gazy została skutecznie podzielona na część południową i północną, a Izrael przygotowuje się do operacji lądowej w Rafah, która jest uważana za ostatni bastion Hamasu.Utwórz tytuł i obszerny artykuł