W niedawnym wywiadzie dla dr Josepha Mercoli były menadżer BlackRock Edward Dowd opisał m.in. ważny związek pomiędzy kryzysami finansowymi i rolą jaką odegrał i nadal odgrywa w nich Covid-19.

Zaznaczył, podobnie jak kilku innych analityków, że dokładnie na początku 2020 roku, kiedy pojawił się Covid-19 nastąpił kryzys płynności finansowej. Choroba w pełni przejęła przekaz medialny pozwalając na doraźne rozwiązanie problemów systemu finansowego.

 

Edward Dowd stwierdził w programie „Jesteśmy w 2022 roku i znowu się to rozkręca. A powodem, dla którego COVID był ważny, jest to, że Rezerwa Federalna była w stanie zatkać dziurę w tym, co zaczynało przeradzać się w kryzys płynności finansowej.

 

Wydrukowali o 65% więcej pieniędzy. Zapasy środków pieniężnych wzrosły o 65% rok do roku w 2020 r. i to było w stanie zamaskować kryzys. Potem, kiedy gospodarka została zamknięta, był to szok zewnętrzny, a nie wewnętrzny, więc kiedy otworzyli się ponownie z wszystkimi nowymi pieniędzmi w systemie, mieliśmy ożywienie na półtora roku. Rynki akcji oszalały, rynki kredytowe oszalały, a my znowu szliśmy do góry.

 

 

 

 

Ale oto jesteśmy dwa lata później, [z] inflacją spowodowaną przez złą politykę administracji Bidena, UE, dodrukiem pieniądza… także COVID zerwał wiele łańcuchów dostaw… Zasadniczo nie mieliśmy inflacji w towarach i usługach w ostatnich 12 latach. Mieliśmy inflację w aktywach, akcjach i obligacjach.

 

To, co się teraz dzieje, to fakt, że realna gospodarka odczuwa skutki inflacji, złych polityk. Zaczynamy widzieć wzrost wartości dolara amerykańskiego, a dolar jest walutą rezerwową świata. W ciągu ostatnich 22 lat nastąpił ogromny wzrost tak zwanego długu denominowanego w dolarach… Mamy około 15 bilionów dolarów długu denominowanego w dolarach.

 

Tak więc, kiedy dolar rośnie, wskazuje to na kryzys zadłużenia, ponieważ brakuje pieniędzy. Tam jest mniej dolarów. Ludzie walczą o dolary. A powodem, dla którego myślę, że nieuchronnie dojdzie do upadku, jest to, że nigdy nie widzieliśmy cyklu inflacji na surowcach z jednoczesnym wzrostem kursu dolara…

 

Możesz argumentować, że jest to celowe, ponieważ polityka jest tak zła – oni ​​wstrzymują produkcję energii. Przed wojną ukraińską pierwszym rozkazem wykonawczym Bidena pierwszego dnia jego administracji było zamknięcie rurociągu Keystone. A więc jesteśmy. Myślę, że jesteśmy na końcu tej drogi.

 

COVID zapewniał ochronę bankom centralnym i rządom, ale pozwalał również na wprowadzenie systemu kontroli. Jeśli wszystko się zawali, czy nie byłoby miło mieć system kontroli, w którym podróżowanie jest ograniczone, można winić za to wirusa, tworzyć paszporty szczepionkowe, które następnie są łączone z cyfrowymi dowodami, a następnie z cyfrową walutą banku centralnego. Myślę więc, że COVID był wygodną wymówką.

 

W miarę upływu czasu zaczynam myśleć, że to był plan. Nie mam dowodów, ale fakt, że nie zatrzymujemy tego, co się dzieje, sugeruje mi, że jest to spisek i nie chcą zatrzymać wprowadzania tych szczepionek.

 

A im dłużej to trwa, tym bardziej nabieram przekonania, że ​​COVID mógł być planem. Mówiłem, że to wygodna wymówka, ale im dłużej to trwa, tym bardziej staje się absurdalne. Więc myślę, że był w tym jakiś zły zamiar.”

Dalej Edward Dowd podkreślił, iż instrument Covida-19 jest nadal w politycznej grze. Chiny wykorzystują go od kilku miesięcy jako „Politykę Zero Covid” zamykając całe miasta i blokując ludzi w domach, aby maskować potężny kryzys finansowy. W ten sposób rząd Chin uniemożliwia ludziom na wycofywanie pieniędzy z banków, runów na banki i organizowania protestów.

 

„Podejrzewam, że mogą spróbować staroświeckiej dobrej wojny. Wojna zwykle rozwiązuje wiele problemów.

 

To, o co musimy się martwić, to Chiny. Chiny mają problem demograficzny. Przeżywają spadek demograficzny, który rozpoczął się w 2020 roku… W latach 80. i 90. wszyscy mówili, że Japonia wyprzedzi Stany Zjednoczone.

 

Załamali się i stracili dwie dekady. Chiny właśnie są w tym samym miejscu. Larry Fink jest dobrym biznesmenem, ale jedzie do Chin dokładnie w złym momencie. Moim skromnym zdaniem Chiny są załatwione. To przekorny punkt widzenia, ale poparty danymi…

 

Są nadmiernie zadłużeni i dosłownie implodują. Wiele z tych blokad COVID, które widzieliście w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to nic innego jak ukrywanie masowego wycofywania gotówki z banków [runów na banki]. Jedną z ich największych obaw… jest ich własna populacja.

 

Dopóki karmili ludzi i zdobywali pracę, nie musieli się martwić. Jeśli nastąpi załamanie gospodarcze, to tradycyjnie większość krajów tworzy zewnętrznego demona, który jednoczy wszystkich.

 

Jeśli byłbym Chinami, i byłbym przy władzy i byłbym złą osobą, zacząłbym coś z Tajwanem tylko po to, aby wszyscy skupili się na zewnętrznych problemach.” stwierdził Edward Dowd.

 

Jak widzimy związek pomiędzy Covid-19 i ekonomią jest niezwykle istotny ponieważ choroba jest nowym instrumentem politycznym pozwalającym na regulację przepływu środków i ochronę systemu bankowego. Jak postuluje Dowd kolejne problemy finansowe będą narastały na przestrzeni kolejnych 2 lat i jest niemalże pewnym, że rządzący będą wykorzystywali ten instrument epidemii by chronić systemy finansowe.