Zgłoszone przypadki dotyczą 1% zaszczepionych,u których wystąpiła gorączka,bóle głowy lub mięśni.

Sputnik szczepionka

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w ten piątek (01.01.2021), że zgłoszono 317 zdarzeń niepożądanych po podaniu 32013 dawek szczepionki Sputnik V w ciągu pierwszych dwóch dni krajowej kampanii szczepień przeciwko covid-19, którą Argentyna rozpoczął się w zeszły wtorek.

Te zdarzenia niepożądane to te, które zostały zgłoszone do Zintegrowanego Systemu Informacji Zdrowotnych Argentyny (SIISA) do 23:59 czasu lokalnego w dniu 30 grudnia, zgodnie z pierwszym raportem nadzoru bezpieczeństwa szczepionek opublikowanym dzisiaj przez Ministerstwo Zdrowia.

„44,2% zgłoszonych ESAVI (zdarzeń niepożądanych) dotyczy osób z gorączką, bólem głowy i / lub bólami mięśni, które rozpoczęły się 6 do 8 godzin po szczepieniu” – wyjaśnił.

Zdarzenia te są związane ze szczepionką Sputnik V – dodał raport, w którym wyszczególniono, że wśród spodziewanych reakcji mogą wystąpić: ból w miejscu wstrzyknięcia, przekrwienie, obrzęk.

I że w ramach reakcji ogólnoustrojowych mogą występować: krótkotrwały zespół grypopodobny z początkiem w ciągu 24 do 48 godzin (charakteryzujący się dreszczami, gorączką, bólami stawów, bólami mięśni, osłabieniem, złym samopoczuciem, bólem głowy) lub rzadszymi objawami żołądkowo-jelitowymi ( nudności, niestrawność, zmniejszony apetyt).

„Te reakcje trwają średnio 24 godziny” – wyjaśnił.

Argentyna rozpoczęła proces jednoczesnych szczepień w całym kraju w ubiegły wtorek, od partii 300 000 dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V otrzymanej w czwartek poprzedniego tygodnia, która jest podawana personelowi medycznemu.