Izraelka używa swojego iPhone’a przed budynkiem, w którym mieści się izraelska grupa NSO w Herclijji, niedaleko Tel Awiwu, 28 sierpnia 2016 r. (Zdjęcie: AFP)

NSO Twórca Pegasusa Szpieguje niewygodnych dziennikarzy na zlecenie różnych rządów w tym Polski.

Koalicja organizacji zajmujących się prawami człowieka i wolnością prasy złożyła wniosek potwierdzający pozew Facebook Inc. przeciwko izraelskiej firmie zajmującej się technologiami nadzoru, NSO Group, stwierdzając, że firma przedkłada zyski nad prawa człowieka.

W środę osiem organizacji, w tym grupa zajmująca się prawami internetowymi Access Now, Amnesty International, Reporterzy bez Granic, Komitet Ochrony Dziennikarzy i Fundacja Wolności w Internecie, przedłożyło sprawozdanie amicus do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Dziewiątego Okręgu w San Francisco, zauważając, że narzędzie hakerskie NSO Pegasus jest „podstępnym produktem szpiegowskim, a wielu klientów NSO to represyjne reżimy, które używają Pegasusa do podstępnych celów”.

„Przyznanie immunitetu NSO nie tylko podważyłoby podstawowe międzynarodowe środki ochrony prywatności, wolności słowa i zrzeszania się, ale poważnie naruszyłoby społeczeństwo obywatelskie” – powiedział amicus.

Facebook pozywa izraelską firmę za włamanie do watsap
Facebook pozywa Izraelską firmę za włamanie do WatsApp. Facebook pozwał Izraelską firmę NSO Group zajmującą się cyber przestępczością za włamanie włamanie do jej platformy komunikacyjnej WatsApp.

W zeszłym roku Facebook wszczął pozew przeciwko Grupie NSO, oskarżając firmę o inżynierię wsteczną i niszczenie jej popularnego komunikatora WhatsApp w celu wysyłania oprogramowania szpiegującego na urządzenia około 1400 osób, w tym prawników, dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka i dysydentów politycznych na całym świecie w celu do kradzieży informacji od użytkowników.

Grupa NSO próbuje teraz unieważnić decyzję sądu federalnego, która pozwoliła na dalsze prowadzenie sprawy.

Natalia Krapiva, radca prawny Access Now, powiedziała, że ​​włamanie NSO do WhatsApp „wiąże się z ogromnymi kosztami ludzkimi”.

„Atak naruszył prywatność ofiar, nadszarpnął ich reputację i nadal zagraża ich pracy i źródłom utrzymania” – powiedziała w oświadczeniu.

Krapiva dodał: „NSO aktywnie ułatwiało namierzanie tych osób, a pogląd, że powinni oni teraz uniknąć odpowiedzialności w sądach amerykańskich, ponieważ„ wykonują rozkazy ”dyktatorów, obala wszelkie pojęcie sprawiedliwości”.

NSO i Arabia Sauddyjska
Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie użyły Izraelskiego programu szpiegującego Pegasus do włamania się do telefonów dziennikarzy:Raport Raport mówi,że agenci powiązani z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi włamali się do dziesiątek telefonów dziennikarzy Al Jazeera z Kataru używając Izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

W poniedziałek grupa gigantów technologicznych, w tym Microsoft Corp., Dell, Google i Cisco Systems Inc., złożyła podobną sprawę, ostrzegając, że narzędzia hakerskie NSO stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników w Internecie.

Firmy argumentowały, że przyznanie immunitetu Grupie NSO „dodatkowo zachęci rozwijającą się branżę monitoringu cybernetycznego do opracowywania, sprzedawania i wykorzystywania narzędzi do wykorzystywania luk w zabezpieczeniach z naruszeniem prawa Stanów Zjednoczonych”.

Firmy stwierdziły, że obawiają się, że narzędzia szpiegowskie NSO Group mogą ostatecznie zostać zdobyte przez „złośliwe podmioty inne niż pierwotny klient”, o których mówili, że mogą wykorzystać tę technologię do „sparaliżowania infrastruktury, popełnienia przestępstw finansowych na dużą skalę lub spowodowania innych katastrofalnych szkód . ”

Oddzielnie, Electronic Frontier Foundation, grupa zajmująca się prawami cyfrowymi, złożyła kolejne sprawozdanie amicus, mówiąc, że NSO stało się „znane z ułatwiania naruszania praw człowieka”.

Grupa NSO jest dobrze znana ze sprzedaży oprogramowania hakerskiego klientom rządowym.

Według materiałów marketingowych izraelskiej firmy, po potajemnym umieszczeniu Pegasusa na telefonie komórkowym, może on zbierać informacje o lokalizacji urządzenia, uzyskiwać dostęp do jego kamery, mikrofonu i wewnętrznego dysku twardego oraz nagrywać e-maile, rozmowy telefoniczne i SMS-y.

Oprogramowanie zostało również wykorzystane do włamania się na konto WhatsApp wybitnego dysydenta saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego, który został brutalnie zamordowany i rozczłonkowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w październiku 2018 roku.